Епідеміологічна ситуація із захворюваності на туберкульоз серед населення Золотоніського району
На території Золотоніської, Новодмитрівської, Гельмязівської, Піщанської, Вознесенської, Зорівської територіальних громад показник захворюваності на туберкульоз у 2024 році, порівняно з 2023, знизився на 36,3 % (з 66,9 до 42,6). Але ця проблема продовжує залишатися актуальною. Зниження захворюваності може бути пов’язано з недовиявленням туберкульозу при здійсненні скринінгу серед груп ризику.
В загальному за 2024 рік захворіло 28 жителів цих ТГ проти 44 ( з бактеріовиділенням- 23 хворих( 82.1 %), з деструкцією - 11 хворих ( 39,3 %).
В структурі захворюваності переважає туберкульоз легень 23 випадки (82,1%), 5 випадків позалегеневого туберкульозу (2 - плеври , 2- бронхів, 1 туберкульоз очей).
Вперше виявлено 16 хворих з підтвердженими активними формами ТБ органів дихання ( Золотоніська ТГ- 7 випадків, Новодмитрівська- 4, Гельмязівська та Піщанська ТГ- по 2 випадки, Вознесенська ТГ- 1 випадок).
За 4 місяці 2025 року, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, на туберкульоз органів дихання захворіли в розрізі громад:
Золотоніська ТГ (ріст у 2 рази) - 4 жителі міста проти 2-х ( з бактеріовиділенням -3, не працюючі – 3, працюючі – 1).
Новодмитрівська ТГ (ріст у 3 рази) - 3 жителі проти 1 ( з бактеріовиділенням -3, не працюючі – 2, працюючі – 1)
Гельмязівська ТГ (на одному рівні) - 1 житель ( з бактеріовиділенням , не працюючий ); також у 1 пенсіонера виявлено позалегеневу форму (ТБ хребта).
Вознесенська, Зорівська та Піщанська ТГ- захворювань поки що не зареєстровано.
На території Іркліївської, Чорнобаївської територіальних громад:
За період 2024 року, порівняно із 2023, виявлено на 2 випадки більше хворих на активний туберкульоз- всього 20 (в т.ч. легеневі форми-17, з бактеріовиділенням -15, деструкцією- 9), зокрема на туберкульоз органів дихання - 18 осіб проти 15 у 2023 ( по Чорнобаївській ТГ – 4 особи, по Іркліївській ТГ – 14 осіб). Всі випадки серед дорослого населення.
Крім того, виявлено рецидивів -7, з них туберкульозу легень – 6 (проти 1 у 2023 році) .
За 4 місяці 2025 року на туберкульоз органів дихання захворіло 6 осіб (проти 8) всі дорослі (в т.ч. легеневі форми -5, з бактеріовиділенням -3, рецидив-1). За статтю: жінки – 3, чоловіки – 3. За фахом: працюючі – 3, не працюючі – 3. Зокрема, по Чорнобаївській ТГ – 4 особи, по Іркліївській ТГ – 2 . Померло хворих на туберкульоз – 2 особи.
На території Драбівської, Шрамківської, Великохутірської ТГ :
За період 2024 року , порівняно із 2023, кількість виявлених хворих на активний туберкульоз зросла у 2,7 рази - всього 24 випадки (в т.ч. легеневі форми- 19, з бактеріовиділенням – 17, з деструкцією- 13). Всі захворівші старші 18 років. В розрізі громад: Великохутірська ТГ – 5 випадків; Драбівська – 11, Шрамківська – 8.
Крім того, виявлено рецидивів (туберкульоз легень), як і у 2023 році – 4 хворих.
За 4 місяці 2025 року, як і 2024, на туберкульоз органів дихання в загальному захворіло 6 осіб (дорослі).
Зокрема: Драбівська ТГ - 5 випадків(проти 3-х), в т.ч. працюючі – 1, не працюючі – 2, пенсіонери - 2; Шрамківська ТГ -1працююча особа(проти 2-х); Великохутірська - 0(проти 1).
Що потрібно знати про лікування туберкульозу:
- Оскільки туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує.
- Не займайтесь самолікуванням, при появі хоча б декількох симптомів зверніться до дільничного лікаря.
- Туберкульоз виліковується, за умови суворого дотримання режиму лікування.
- Лікування туберкульозу проводиться під контролем медперсоналу.
- Лікування туберкульозу тривале.
- Протитуберкульозні препарати можуть викликати ускладнення, але ризик для здоров’я людини в сотні разів нижчий, ніж відмова від лікування туберкульозу.
Найпоширеніші симптоми захворювання на туберкульоз
- Кашель, що триває більше 2-3-х тижнів.
- Температура тіла протягом 7 днів і більше 37,2 С, іноді до 38 С.
- Задишка.
- Болі в грудній клітці.
- Втрата апетиту, постійна втомленість.
- Безпричинна втрата ваги.
- Підвищене потовиділення, особливо вночі.
- Домішки крові в мокроті при кашлі (кровохаркання).
Що робити, якщо ви або ваші рідні помітили подібні симптоми?
Відповідь тільки одна: необхідно якомога швидше звернутися до лікаря в поліклініку та негайно зробити флюорографічне або рентгенологічне обстеження. Не намагайтеся займатись самолікуванням, воно не буде ефективним! Не втрачайте дорогоцінний час! Потурбуйтеся про себе та своїх близьких, а лікування на ранній стаді допоможе уникнути небезпечних ускладнень та марних страждань і збільшить шанси на повне видужання.
Де лікують хворих на туберкульоз? Скільки триває лікування?
Як правило, це наразі визначають лікарі фтизіатри та сімейні лікарі згідно діючих протоколів .
Чи потрібно платити за лікування?
В Україні реалізується державна програма боротьби з туберкульозом, завдяки якій діагностика та лікування туберкульозу проводяться БЕЗКОШТОВНО.
Цілі лікування:
- повне лікування хворих на туберкульоз;
- припинення передачі збудників здоровим людям;
- запобігання розмноженню штамів мікобактерій туберкульозу, стійких до антибактеріальних препаратів;
- запобігання смертельним результатам і важким ускладненням.
Чому не можна переривати лікування?
Постійне приймання протитуберкульозних препаратів – ключовий елемент успіху лікування. Практика показує, що більшість невдач лікування пов’язана не з неправильним вибором препарату і його дози, а з тим, що значна кількість пацієнтів просто перериває лікування. Це у свою чергу призводить до вироблення мікобактеріями стійкості до протитуберкульозних препаратів, що робить лікування тривалішим, дорожчим і менш успішним.
Лікування туберкульозу проводиться за спеціально розробленими схемами, спеціалізованими протитуберкульозними антибіотиками.
При лікуванні використовують різні комбінації основних препаратів.
З появою побічних явищ зверніться за порадою до лікаря. У жодному разі не припиняйте приймання препаратів.
Пам’ятайте!
Одна із складових профілактики туберкульозу – це ВАКЦИНАЦІЦЯ вакциною БЦЖ на 3 добу після народження.
Після 2-х місячного віку не щеплених дітей вакцинують лише після постановки реакції Манту.
Дотримання правил особистої гігієни, виконання рекомендацій, викладених в пам’ятці, вбереже вас від захворювання на туберкульоз!
БАЖАЄМО ВСІМ ЗДОРОВ’Я, А ХВОРИМ УСПІШНОГО ЛІКУВАННЯ .