Сказ – смертельна небезпека для тварин та людей всього світу.
Щорічно 28 вересня відзначається всесвітній День боротьби зі сказом. Дата обрана не випадково, 28 вересня це день смерті французького мікробіолога Луї Пастера, якій створив першу у світі вакцину від сказу. Сказ є однією із найдавніших хвороб теплокровних тварин і людини та надзвичайно небезпечним захворюванням, яке супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується летально. Лікування не розроблено.
Згідно з оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, сказ входить в п’ятірку антропозоонозних захворювань, що завдають найбільших соціальних та економічних збитків.
Збудник сказу - вірус, який живе і розмножується лише в живому організмі в головному і спинному мозку. Велика кількість його накопичується в слинних залозах. Вірус сказу з’являється у слині тварини за 7-10 днів до появи перших ознак хвороби. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, з’являється водобоязнь, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей. Основний шлях проникнення вірусу сказу в організм – це пошкодження шкіри внаслідок укусів та подряпин хворою твариною.
Основним джерелом збудника сказу продовжує залишатись червона лисиця. Важливе епізоотологічне значення мають єнотовидні собаки, хижаки родини куниць та вовки а також безпритульні тварини.
Профілактика та ліквідація природного сказу в Україні включає заходи контролю щільності червоної лисиці та вакцинації домашніх собак та котів для створення імунного бар’єру між дикою фауною та людиною і домашніми тваринами.
На сьогоднішній день стратегія боротьби зі сказом базується на виконанні комплексу антирабічних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і включає в себе парентеральну вакцинацію домашніх тварин (собак, котів), епізоотичний моніторинг та широку роз’яснювальну кампанію серед населення.
Щорічно в районі проводиться профілактичне щеплення собак та котів проти сказу, протягом 2024 року щеплено Золотоніською районною державною лікарнею ветеринарної медицини собак - 14633 гол. котів - 14139 гол., ліцензованими приватними клініками собак - 525 гол., котів - 162 гол. Вакцина для щеплення тварин проти сказу оплачена за рахунок коштів державного бюджету.
Шановні мешканці нашого району, за наявності у Вас собак, котів, не забувайте надавати їх для проведення профілактичних щеплень проти сказу в Золотоніську районну державну лікарню ветеринарної медицини. В разі виявлення у Ваших тварин неадекватної поведінки, вживайте заходів для ізоляції тварини та повідомляйте спеціаліста державної ветеринарної медицини. При нанесенні прокусів чи подряпин хворою твариною, негайно звертайтесь до медичного закладу.