A A A K K K
для людей з вадами зору
Золотоніська районна державна адміністрація
Черкаська область

Обережно - Скарлатина

Дата: 04.01.2024 15:42
Кількість переглядів: 227

Фото без описуНа території окремих регіонів України зафіксовано погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на скарлатину.

У Золотоніському районі це захворювання почало реєструватися наприкінці 2023 року, а саме: 

в Чорнобаївській громаді - в листопаді 1 випадок;

в Драбівській - в грудні 1 випадок;

в Гельмязівській громаді з кінця грудня станом на 4 січня поточного року 3 випадки (учні одного класу, епідеміологічно визначається як спалах).

Що потрібно знати про цю інфекцію:

Скарлатина - гостре антропонозне (хворіють лише люди) інфекційне захворювання групи стрептококових інфекцій, яке проявляється інтоксикацією, гнійним ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним висипом.

На скарлатину найчастіше хворіють діти шкільного та підліткового віку (від 5 до 15  років).

Збудник — бета-гемолітичний стрептокок групи А (Streptococcus pyogenes).

Джерело інфекції — хвора людина чи бактеріоносій.

Шлях передавання — повітряно-краплинний. Краплі формуються під час кашлю, чхання і навіть розмови хворого. Вони розлітаються на 0,5–1,5 м від інфікованої людини. Інфекція поширюється через вдихання інфікованих крапель або через різні контаміновані ними предмети   (іграшки, посуд та ін.) «Вхідними воротами» інфекції є ротоглоткові мигдалики.

Кількість хворих збільшується восени і взимку.

Інкубаційний період недуги триває від 1 до 12 днів, частіше 2–7 днів.

У більшості випадків скарлатина починається раптово. Розвивається ангіна, на мигдалинах можливий біло-жовтий наліт. Язик спочатку має біле нашарування, але після 2-3 днів починає очищатися з кінчика і до 4-го дня стає яскраво-червоним, з виокремленими сосочками — так званий малиновий язик.

Зазвичай через добу після початку захворювання на шкірі хворого виникає характерний висип. На рожевому тлі видно дрібні цятки, яскраво-рожеві або червоні, нерідко вони сверблять.

Висип здебільшого в нижній частині живота, паховій зоні, на сідницях, внутрішніх поверхнях кінцівок. Він триває від 2 до 6 днів, потім блідне і покривається дрібними лусочками, а на кінцівках, особливо кистях і стопах, великими пластами. Що яскравішим і ряснішим був висип, то більше виражене лущення. У середньому лущення триває 2-3 тижні.

Попри загальне почервоніння обличчя, підборіддя і шкіра над верхньою губою залишаються блідими — утворюють так званий носогубний трикутник Філатова.

Ділянка суглобового згину набуває яскраво-червоного забарвлення, нерідко з невеликими крововиливами.

Захворювання може мати легкий, середній чи важкий перебіг.

За легкої форми симптоми інтоксикації організму слабо виражені, ангіна незначна (має катаральний характер). Висип типовий, інколи блідий.

Під час середньоважкої форми всі описані симптоми скарлатини виражені сильніше. Температура підвищується до 39 °С. Ускладнення зустрічаються частіше, ніж за легкої форми.

У разі важкої токсичної форми початок хвороби супроводжують висока температура, блювота, інколи діарея, виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Можливі запаморочення, набряк мозку і навіть розвиток коми.

Скарлатина може мати небезпечні ускладнення, пов’язані з невчасним початком лікування та недотриманням рекомендацій лікаря: гнійний лімфаденіт, отит, мастоїдит, синусит, гломерулонефрит, ревматизм.

Після одужання у людини виникає імунітет до скарлатини, як правило, стійкий, довічний.

Профілактика поширення хвороби полягає у ранньому виявленні та ізоляції джерела інфекції, правильного (антибактеріального) курсу лікування. Пацієнтам, хворим на скарлатину, слід перебувати в ізоляції до 24 годин після отримання першої дози антибіотика. Якщо лікування антибіотиком відсутнє, то хворий може бути заразним до 3-х тижнів, тому ізоляція його має тривати протягом 21 дня від початку захворювання.

До загальних профілактичних заходів належать:

  • дотримання особистої гігієни, регулярне миття рук з милом;

  • дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю;

  • використання засобів для очищення та закриття подряпин/ран на шкірі;

  • провітрювання та ретельне вологе прибирання приміщення (в т.ч. іграшок, обладнання, килимів);

  • харчування, багате на вітаміни;

  • загартовування та заняття спортом;

  • лікування всіх хронічних захворювань (отитів, синуситів, тонзилітів).

Будьте здорові !!!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора