A A A K K K
для людей з вадами зору
Золотоніська районна державна адміністрація
Черкаська область

Допомогти людині із синдромом уцілілого: рекомендації від проєкту «Ти як?»

Дата: 21.08.2023 11:19
Кількість переглядів: 58

Фото без описуЧерез повномасштабну війну сотні тисяч українців втратили близьких або стали свідками загибелі інших людей. Такі складні життєві обставини можуть спровокувати в людини синдром уцілілого. Вона може знецінювати власний негативний досвід, відчувати сором та провину, вважати, що недостатньо зробила, щоб урятувати загиблого.

Синдром уцілілого може бути частиною посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Крім того, такий стан часто виникає через стрес і глибокі переживання.

У межах проєкту «Ти як?», який запустили з ініціативи першої леді Олени Зеленської, психологиня Тетяна Єрмолаєва розробила кілька порад про те, як допомогти людині із синдромом уцілілого.

Знайдіть слова підтримки

Найдієвіше працюють звичайні фрази:

  • Твоєї провини в тому, що сталося, немає.

  • Ти зробила все, що могла.

  • Ти не міг вплинути на події.

Допоможіть повернутися до звичного життя

Важливо прослідкувати, щоб людина із синдромом уцілілого дотримувалася режиму дня, піклувалася про свій стан, мала щоденні рутинні справи, не перебільшувала з візитами на кладовище. Потрібно допомогти їй попрощатися із загиблим і відпустити його.

Підтримуйте та будьте поряд

Людина з таким синдромом, фокусується на одному моменті в минулому, коли трапилася трагедія. Їй здається, що якби вона могла туди повернутися, то їй би вдалося запобігти найгіршому. У такій ситуації важливо розірвати минуле і теперішнє. Допомогти із цим можуть спеціалісти та близькі.

Більше порад та корисних технік, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров’я, можна знайти на платформі «Ти як?» за посиланням.

Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», створеної з ініціативи Олени Зеленської, забезпечує Координаційний центр з психічного здоров’я при Кабінеті Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада Кабінету Міністрів України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора