Рекомендації щодо дезінфекції колодязів після підтоплення

Дата: 18.04.2023 15:49
Кількість переглядів: 455

На Черкащині проливні дощі та скидання рівня води Канівської ГЕС спричинили підтоплення сільгоспугідь та домоволодінь. В зону затоплення Золотоніського району потрапили населені пункти с. Матвіївка, с. Дмитрівка Новодмитрівської ТГ та території садових кооперативів Славутич, Хвиля, Будівельник Золотоніської міської ТГ. 

В зв’язку з чим виникає загроза забруднення питної води в криницях та  шахтних колодязях домоволодінь. До джерел водокористування мікроорганізми можуть проникати з неочищеними стічними водами та нечистотами.

Забруднена питна вода є найпоширенішим шляхом передачі кишкових інфекцій. Через бактеріальне забруднення питної води передаються збудники черевного тифу, холери, дизентерії, вірусного гепатиту А, лептоспірозу, сальмонельозу та ін.

Під час попереднього великого паводку в 1971 році на території району виник спалах інфекційного захворювання на дизентерію в с. Шабельники.

Першочерговими заходами щодо попередження епідемічних ускладнень є проведення знезараження води джерел питного водопостачання. 

Дезінфекція колодязів, які потрапили в зону підтоплення, включає:

- попередню дезінфекцію колодязя;

- очищення колодязя;

- повторну дезінфекцію колодязя.

Попередня дезінфекція шахтного колодязя.

Перед дезінфекцією колодязя розраховують обсяг води в ньому (в м3), який дорівнює площі кільця колодязя (в м2) на висоту водяного стовпа (в м).

Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10%-й освітлений розчин хлорного вапна.  Для цього 0,5 кг  хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають  10 літрів води.  Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозору воду.  На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода  у  колодязі  холодна  (+4  град.C - +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції колодязя об'ємним способом збільшують вдвічі.

Розрахункову кількість дезінфекційного  засобу  розчиняють  у невеликій   кількості   води,   налитої   у  відро,  до  отримання   рівномірної  суміші,  освітлюють  відстоюванням  і  виливають  цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 - 20 хв.  жердинами чи частим опусканням  та  підніманням  відра  на тросі. Потім  колодязь  закривають  кришкою  і  залишають на 1,5 - 2 години.

Очищення криниці.

Очищення проводиться через 1,5 - 2 години після попередньої дезінфекції колодязя.  Колодязь повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в нього сторонніх предметів і накопичення мулу.  Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень.  Вибрані з колодязя бруд та мул вивозять на звалище або занурюють в заздалегідь викопану яму на відстані не менше 20 м від колодязя яму глибиною 0,5 м і закопують, попередньо заливши  вміст ями 10%-ним розчином хлорного вапна (100 гр. хлорного вапна на 1 л води).

Стінки шахти очищеного колодязя при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують з гідропульта 5%-ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л / м2 шахти.

Перед  тим  як  людина  спускається  у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку.  Якщо вона гасне, то працювати  можна  тільки  в  ізолювальному  засобі індивідуального захисту органів дихання.

 Повторна дезінфекція колодязя.

Після очищення, ремонту та дезінфекції стінок шахти приступають до повторної дезінфекції колодязя.

Витримують час, протягом якого колодязь знову заповнюється водою, повторно визначають обсяг води в ньому (в м3) і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезинфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування.  Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» -8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб.  м (1000 л).  З розрахунку на 1 колодязь об'ємом 7 куб м (7000 л) - 35 таблеток.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після закінчення зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають якісно - за запахом. 

При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 - 0,3 частини початкової кількості дезінфікуючого препарату і витримують ще 3 - 4 години.

Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору),  проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору.

Щоб бути впевненим в якості питної води, яку вживаємо, необхідно провести її дослідження в атестованій лабораторії.  І лише  після цього воду можна використовувати для питних потреб.

Пам’ятайте, найпростіший захист від кишкових інфекцій є обов’язкове кип’ятіння питної води або вживання бутильованої води.

Для отримання консультативної допомоги, можна звернутися в Золотоніське відділення Золотоніського районного відділу Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» м. Золотоноша, вул. Суворова, 10, тел. 0984032793.

 

Завідувач Золотоніського відділення

Золотоніського районного відділу

Державної установи «Черкаський обласний

центр контролю та профілактики хвороб

Міністерства охорони здоров’я України»                                                                          Володимир КАРПЕНКО


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь