Проходження МСЕК безоплатно — це право, яке гарантує держава

Дата: 23.09.2022 09:26
Кількість переглядів: 201

Фото без описуІз перших днів введення та території України воєнного стану Міністерство охорони здоров’я та Кабінет Міністрів України ухвалили рішення про спрощення процедури проведення медико-соціальної експертизи дорослим і дітям. Людям з інвалідністю (дітям у тому числі) під час дії воєнного стану не потрібно повторно проходити медико-соціальну експертизу, щоби продовжити довідку про інвалідність. Про це заявив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час робочого візиту до закладів охорони здоров’я Дніпропетровської області.

Очільник МОЗ представив нового керівника державної установи «Український науково-дослідницький інститут медико-соціальних проблем інвалідності» та зауважив, що всі медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) мають працювати відповідно до нормативно-правових актів, які спрощують проходження експертизи у воєнний час.

«Через повномасштабне вторгнення росії на територію України та внаслідок їх терористичних дій ми маємо зростання показників інвалідизації серед українців. Тому питання встановлення інвалідності або продовження її строку наразі хвилюють багато українських родин. І робота МСЕК сьогодні полягає в підтримці таких пацієнтів та усілякому сприянні, а не в створенні їм перепон. Нещодавно Президент України у відповідь на одну із петицій звернув увагу Уряду на наявність проблем у роботі МСЕК щодо фактів їх непрозорої діяльності. І зараз наше головне завдання подолати це ганебне явище. Не задумуючись будемо змінювати управлінців там, де буде спротив. І, як ми бачимо сьогодні, національних закладів це також стосується. Вдячний правоохоронцям, які активно викривають злочинні дії осіб, що фальсифікують довідки МСЕК.

Також навесні ми затвердили “Класифікатор функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я”, гармонізований із Міжнародною класифікацією функціонування. І це наш черговий крок до кропіткої роботи по переходу від системи медико-соціальної експертизи до оцінки втрати функціональності відповідно до європейських стандартів. Це також ще один крок до цифровізації процесу, що значно удосконалить прозорість прийняття рішень у системі», — зазначив Віктор Ляшко.

Зауважимо, що якщо термін інвалідності добіг кінця під час дії воєнного стану, то інвалідність продовжується автоматично без перекомісії до кінця дії воєнного стану та впродовж 6 місяців після його припинення/скасування. Також спрощено процедуру встановлення інвалідності. Під час війни інвалідність можна встановити заочно та незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування особи.

Крім того, відповідно до законодавства, МСЕК не має законних підстав вимагати від пацієнта, що є внутрішньо переміщеною особою (ВПО), укладання декларації та просити, щоби пацієнт прийшов на повторний огляд для підтвердження інвалідності під час воєнного стану.

Відповідно, на період дії воєнного стану експертиза проводиться за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування громадян, які звертаються для встановлення групи інвалідності.

У разі, коли особа звертається для встановлення інвалідності та не може прибути на огляд до МСЕК, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Крім того, будь-яка особа, а також ВПО, перебуваючи в іншому регіоні України, має право звернутися до медико-соціальної експертної комісії за місцем її перебування, і лікарі МСЕК спільно з лікарями закладів охорони здоров’я підкажуть способи розв’язання проблемних питань.

МОЗ наголошує, що укладання декларації між пацієнтом, що є внутрішньо переміщеною особою, та лікарем, який оформлює направлення на МСЕК, не потрібно, адже для того немає законодавчих підстав.

Щодо проведення надлишкових дорогих обстежень для МСЕК та тривалого лікування в умовах стаціонару, МОЗ здійснює інформування головних лікарів обласних центрів медико-соціальної експертизи про надання медичної допомоги в умовах стаціонару лише в разі потреби і призначення додаткового обстеження лише за медичними показами.

Нагадаємо, якщо особа з інвалідністю перебуває за кордоном, їй потрібно зв’язатися із сімейним лікарем в Україні та надіслати йому медичні документи. Лікар оформить направлення на проходження МСЕК, а комісія проведе експертизу заочно на підставі наданих документів.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь